Historie obce
Historie a současnost obce
Vznik obce Jeviněves se datuje od 13-14 století. Je rozložena pod vrchem (ostrožnou) , který byl nazýván "Jevín". Na vrchu Jevín stával hrad a později tvrz stejného jména. Na vrchu jsou ještě pozůstatky zdiva z původních staveb. Vykopávky nádobí a zbraní z této lokality jsou uloženy v Národním muzeu v Praze a v Litoměřicích. Tato ostrožna je zapsána jako chráněná památka Národního památkového úřadu v Praze.
Pod ostrožnou vznikala naše obec s domkářskými staveními a statky, kde žily rodiny většinou způsobem , že muž-živitel rodiny docházel do zaměstnání mimo domov a manželka pracovala na malých polních dílcích , nebo u statkářů.
Obec byla majetkem pána Peška z Válovic, později za vlády pánů Buškovických v 17.století polovinu katastru s hájovnou a vinicí odkoupil hrabě pán z Chotků. Ten postavil velký dům ve stylu venkovského zámečku (nynější č.p1). V té době žilo v obci 465 obyvatel v 90-ti staveních. Zdejší velkostatek byl v roce 1922 rozparcelován a Chotkovým zbyla jen vinice a ostrožna, kde stával hrad Jevín.
Nad údolím kolem ostrožny vedla v minulosti obchodní cesta Praha - Drážďany, kterou dnes kopíruje turistická stezka "Dvořákova" vedoucí katastrem Jeviněves až na horu Říp. Stezka vede právě pod vrchem Jevín kolem staré kašny a zvoničky. Na Říp je to od nás 6 km. Mezi odborníky se traduje nevyřešená domněnka, že hrob praotce Čecha by mohl být právě na tomto vrchu Jevín, který je jako výčnělek nejvyšší v okolí Řípu. Na tomto vrchu je zaházena hluboká studna a v úpatí vrchu pramení studánka, která zásobovala pitnou vodou téměř celou obec. Kolem roku 1900 byla postavena pod vrchem v obci kašna, která je zásobována vodou z této studánky . Tato kašna je obcí udržována a slouží obyvatelům dodnes.
V obci v minulosti působily věhlasné kapely a kapelníci.Také zde byl ochotnický divadelní soubor, který byl znám v širokém okolí. V minulosti činný hasičský dobrovolný sbor se zasloužil o postavení pomníku padlých 1. a 2. světové války , pro který byl dovezen čedič z památné hory Říp.
V roce 1938 byla postavena a otevřena dvoutřídní obecní škola. Tehdy bylo v obci 54 dětí. Nyní již škola neplní svou funkci,protože pro malý počet dětí byla zrušena a naši školáci dojíždí do okolních obcí hlavě do Lužce nad Vltavou. Budova školy nyní slouží částečně jako obecní byt a část ostatních prostor čeká rozsáhlá rekonstrukce na kulturní dům.
Od roku 1947 je obec plně elektrifikována. V roce 1985 byl vybudován vodovod a v roce 2000 byla dokončena plynofikace celé obce. V roce 2009 byla zahájena výstavba I.etapy kanalizace - přivaděč od obce Spomyšl a přípojky k prvním nemovitostem. I.etapa kanalizace byla vybudována za výrazného přispění Středočeského kraje z Fondu životního prostředí. V roce 2010 byla tato část zkolaudována. V roce 2012 započala výstavba II.A etapy kanalizace, ve které byly napojeny další nemovitosti, II.A etapa byla vybudována za významné finační podpory ze Středočeského kraje z Fondu životního prostředí a zemědělství. V roce 2017 byla vybudována II.B etapa kanalizace, kterou se podařilo odkanalizovat zbytek obce. Tato etapa byla vybudována za pomoci dotace od Ministerstva zemědělství ČR. V roce 2016 byla dokončena výměna nového osvětlení obce a uložení kabelů NN do země.
Obec je asi z poloviny obvodu obklopena lesy ,dále zahradami a také vinicí. Vinice je současným majitelem kvalitně obhospodařována a produkuje výborné hrozny. Ve vinařství se z nich vyrábí kvalitní víno. Za obcí pod lesem směrem na obec Černouček je fotbalové hřiště a tenisový kurt. Obě sportoviště jsou plně využívána jak občany, tak sportovní organizací TJ SOKOL Jeviněves. U budovy bývalé školy bylo vybudováno workoutové hřiště, víceúčelové hřiště s umělým povrchem, dětské hřiště s houpačkami , prolézačkami a pískovištěm - pro aktivní odpočinek malých i velkých.
V současné době žije v obci kolem 270 obyvatel. Obec má 148 obytných domů s popisným číslem. Část nemovitostí v obci je využívána k rekreaci jako chalupy po dobu dovolených nebo víkendů. V obci je několik menších podnikatelů . Funguje zde vinařství a restaurace. Bohužel je zde málo pracovních příležitostí a tak většina občanů musí do zaměstnání dojíždět.